Kevadisel kursusel, 24. -26. aprillil 2012

 

 

Kuulasime  Juta Jõgi ettekannet sajandite tarkusest, Anu Allikvee kunstireisi patriarhide maailma, saine teadmised Ere Raagilt õpiringi kui mõtteviisi kohta, Herbert Lasti ülevaade J. Sütiste elu- ja loometeest, pidasime EÕS seltsi Semud aastakoosolekut, koondasime kõiki meeli läbi lugude Eerika Rausbergi ja Margit Kanteri abil ja lõpuks valmistasime Juta Lutsu ja Merle Äri juhendamisel omale vahvad karbid. 

karbi valmistamise õpetus!

 


 

Raamatuköitmine

12.11.2011, Vilmsi 55


Jaapani köide, õpetab Merle
Papist kaaned -2 tk lõikame 3 mm suuremad siselehe (kas siis A4 või pool või neljandik A4) kahest küljest, mitte ostest (ehk mitte sealt, kuhu tuleb köitmine). 
Siis lõikame mõlemast kaanest maha 2 cm (paned kaaned kokku, vaatad, millised küljed on ilusamad, kas ei ole kaardus väljapoole). Paned kaaned lauale, kirjutad kaanele sisemine I ja sisemine II, siis lõikadki keskmisest küljest kummaltki 2 cm riba maha.
Sisemised lehed - teeme vastavas suuruses sisemised lehed, kaunistame nurgad ning joonlauaga auguraua abil teeme köitmisaugud ,(A4 pooleks puhul käib see nii : teen esimesed augud, pööran lehe teisipidi ja uuesti augud - saan 4 auku.) Siselehti 20 tk. Mõõdame paksuse, saame nt. 6 mm lisame 1 mm, saame 7mm. Lõikame paksemast paberist (7 mm x kaane kõrgus) riba.
Paneme lauale tavalise valge trükipaberi ja selle keskele paneme need kolm riba, 2 cm- 7 mm- 2 cm. Liimime esimesena 7 mm riba lehe keskele ja sellest kummalegi poole 4 mm kaugusele 2 cm papitükid. Kaaned liimime samale valgele paberile jättes 5 mm vahet 2 cm-st tükist. Pressida sisse kaane selja jooned.
Pealmised paberid liimime korralikult, ka papi liimime , paberi lõkame soovitavalt kuni 2 cm suurem. Albumi seljal kasutame tugevamat paberit ja selle sisse pressime kaane selja jooned, et kaas ikka liikuma hakkaks. Painutame eriti pealmist kaant. Paberit ei pane üksteise peale, vahekohad kaunistame.
Nurgad pöörame ära viimasena, lõikame risti, nii et jääb 0,5 kuni 1 cm, vaiutame maha enne tihe serva ja siis teine serv peale.
Mõõdame siselehega ja märgime pliiatsiga täpi augu keskele kaanel, mõlemale 2 cm -le tükile. Teeme naaskliga seestpoole väljapoole augud, siis vastupidi, teeme augud keerutades naasklit, et tuleks suht suured augud (nõel koos paelaga liigub mitu korda läbi ühe augu, väga suuri ei tohi ka teha, sest siis võib köide hakata loksuma).
Sisekaane papiks sobib käsitööpapp, lõikame tükid, mis ulatuvad 2 cm-lise tüki ääreni (lõpuni) ehk käsitööpapp tuleb panna nii, et jääks tasa köitevaruga (papiga) või natuke üle aukude. Liimime. Hoiame. Painutame. NB! Liimida tuleb korralikult!!!
Pael köitmiseks 1.20 - 3 m, et mahuks läbi sukanõela, köitmist alustame alt teisest august suunaga ülevalt alla, jättes 10 cm saba. 
Edasi internetist otsinguga Bookbinding japanese style või isetegija.net -blogi, Ly nokitseb, seal on arusaadav joonis köitmise kohta.

Vajalik:
Pulgaliim MasStick 1 suur pulk, nurgarauad , paelad, pitsid, ilupaberid (tapeet), käsitööpapp, 160 gr paber , metalljoonlaud, naaskel, sukanõel, vaibalõikamisnuga ,
0,2-ne papp, joonlauaga auguraud.

Kasulikud viited:
Õpiring tööhoos ja tulemused: